Pierwsze narodowe, kościelne centrale ruchu charytatywnego powstały na przełomie XIX i XX w. we Francji i w Niemczech. W Polsce Instytut Caritas powołano w 1929 r. W 1932 ks. bp Stanisław Okoniewski powołał do istnienia Związek Towarzystw Charytatywnych Diecezji Pelplińskiej.

Caritas Diecezji Pelplińskiej jest kontynuacją Caritas Diecezji Chełmińskiej, powołanej w 1991 r.

Charyzmat

Celem Caritas jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.

Ulica: Sambora 28

Kod pocztowy: 83-130