Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego założył św. Wincenty Pallotti we Włoszech w połowie XIX w. W Polsce ZAK rozpoczął działalność w 1907 r.

Pierwsze spotkanie, które zapoczątkowało zawiązanie Wspólnoty Przymierza Gwiazda Betlejemska odbyło się w kwietniu 2000 roku w Klukowej Hucie. Inicjatorem tych dni skupienia byli Grażyna i Michał Kapustowie z Sulęczyna. Brało w nich udział kilka małżeństw z dziećmi z różnych miast diecezji.

Inspiracją do zrzeszania się rodzin była Karta Praw Rodziny, wydana przez Stolicę Apostolską w 1986 roku. Pierwsza grupa zawiązała się w diecezji płockiej w 1989 roku. W naszej diecezji Stowarzyszenie istnieje od 1991 roku.

Pierwszą grupę, mającą na celu służbę najbiedniejszym i chorym, założył św. Wincenty á Paulo w 1617 r. we Francji. Dzisiaj Stowarzyszenia Miłosierdzia w duchu św. Wincentego liczą ok. 6 milionów osób na świecie.

Dzieło było ściśle związane z Nabożeństwem do Matki Bożej Bolesnej. Stowarzyszenie zatwierdził Pius X w 1908 r.

Połączyło w sobie Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci (jego inicjatorami byli o. Charles Auguste Duguey, o. Tillier i o. Girou, 1865 r.) oraz Arcybractwa Dobrej Śmierci (prowadzone przez jezuitów). Twórcą i propagatorem Stowarzyszenia był o. Rondet ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce pierwsze wspólnoty pojawiły się już w 1908 roku.

Pierwsza wspólnota Stowarzyszenia Dzieci Maryi Niepokalanej powstała na życzenie Matki Bożej kilka lat po objawieniach w Paryżu (s. Katarzyna Labouré). Pius IX oficjalnie zatwierdził Stowarzyszenie w 1847 roku. W Polsce pierwsza grupa zawiązała się w 1852 roku we Lwowie, a 6 lat później w Chełmnie.

Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae - MI) założył św. Maksymilian Maria Kolbe w 1917 r. w Rzymie. W 1997 roku erygowano je jako stowarzyszenie publiczne międzynarodowe.

Pierwsza kerygmatyczna szkoła ewangelizacji powstała w 1980 roku w Meksyku (jej twórcą jest José Prado Flores). Kilka lat później rodzi się Projekt KE KA KO, dając początek licznym szkołom na całym świecie. W Polsce pierwsze Szkoły powstają na początku lat 90-tych.

Stowarzyszenie zostało powołane do życia 21 września 2002 r. w Pelplinie.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących częścią przedwojennej Akcji Katolickiej.

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2020 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk