23 listopada odbyły się główne obchody 25-lecia działalności Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej "Radia Głos".

 

    


Partner główny konferencji -  Grupa Lotos


Obchody zainaugurowała konferencja popularno-naukowa w Bibliotece Diecezjalnej poświęcona działalności jubilata. Partnerem głównym konferencji była Grupa Lotos. W słowie wprowadzającym założyciel  Radia Głos i jego dyrektor od 25 lat przypomniał, że rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu w godzinach wieczornych 27 listopada 1994 roku, w pierwszą niedzielę Adwentu. Ks. prałat dr Ireneusz Smagliński witając licznie zebranych stwierdził, dalej: „profil radia, który sobie od początku założyliśmy i go kontynuujemy to ukazanie piękna i osiągnięć ludzi, którzy kochają Boga i drugiego człowieka”. Mówca nawiązał do misji kapłana w mediach, stwierdzając, że „dzisiaj konieczna jest obecność kapłana w przestrzeni medialnej bo właśnie tam współczesny człowiek pyta o Boga, chce Go spotkać, poznać i z Nim się zaprzyjaźnić a szczególnie potrzebują tego ludzie młodzi”.

Prelegentami podczas konferencji były osoby wywodzące się ze środowiska współpracującego z pelplińską rozgłośnią. Ks. Piotr Lipkowski  mówił o obecności Radio Głos w duszpasterstwie diecezji poprzez transmisje, reportaże z najważniejszych wydarzeń religijnych oraz wywiady z animatorami i uczestnikami życia Kościoła. W wystąpieniu Bogdana Wiśniewskiego mocno wybrzmiała obecność rozgłośni w środowisku lokalnym, szczególnie w promocji i wspieraniu kultury regionów: Kociewia, Kaszub, Borów Tucholskich oraz Powiśla. Jerzy Cisewski akcentował silną współpracę radia z ośrodkami kultury i placówkami szkolnymi. W podsumowaniu konferencji, którą uzupełniały filmy prezentujące pracę radia, ks. dr Wojciech Gruba przytaczał wypowiedzi  radiosłuchaczy, którzy przez cały czas działalności radia piszą listy do rozgłośni dając w nich świadectwo o jej roli w kształtowaniu ich wiary i pozyskiwaniu wiedzy o życiu Kościoła i Pomorza.

Mówiono również o zespole wokalno-instrumentalnym „Na cały głos”, który od siedmiu lat z dużym sukcesem działa przy Radiu Głos. Twórcą i szefem zespołu jest wicedyrektor rozgłośni ks. Zbigniew Gełdon.

Po konferencji odbyła się gala jubileuszowa, podczas której podziękowano pracownikom radia a rozgłośnia wręczyła wyróżnienia osobom i instytucjom najbardziej ją wspierającym.

Centralnym punktem sobotnich obchodów była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz wielu kapłanów.

W homilii bp Kasyna kilkakrotnie nawiązywał do jubileuszu, podkreślając, że jest okazją do wdzięczności. „To wszystko zawdzięczamy Bożej łasce i oddanej pracy całego zespołu pracowników, współpracowników i wolontariuszy”, mówił hierarcha. Wskazał dalej, że „zasadniczym celem katolickiego radia jest zawsze ewangelizacja wiernych, by nie tylko informować o życiu Kościoła, diecezji pelplińskiej, poszczególnych parafii, o różnych uroczystościach kulturalnych, społecznych czy patriotycznych, ale przede wszystkim przyczyniać się do pogłębiania wiary u słuchaczy”. Mówiąc o misji radia biskup stwierdził, że „świat potrzebuje dzisiaj prawdziwych misjonarzy nadziei, a nie proroków nieszczęść”.

Podczas liturgii zespół „Na cały głos” wykonał „Missa vox Pelplinie”. Są to stałe części Mszy św.  specjalnie skomponowane na tę okazję przez Mariusza Kolińskiego.

Radio Głos należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce.

Srebrny jubileusz Radia Głos będzie miał jeszcze jedną odsłonę 7 grudnia. Wówczas w pelplińskiej katedrze wystąpi „Golec uOrkiestra”. Niektóre utwory artyści zaśpiewają  wespół z radiowym zespołem „Na cały głos”.

 

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2020 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk